سفر به یونان آکروپولیس یونان - Go To Greece

آکروپولیس یونان

آکروپولیس یونان

آکروپولیس، بزرگ ترین و بهترین جایگاه مقدس آتن باستان است که در درجه اول به سرپرست شناخته شده آن یعنی الهه آتن اختصاص داده شده است و بر روی صخره های معروف آکروپولیس در مرکز شهر مدرن آتن قرار گرفته است. مشهورترین اسطوره های آتن باستان و بزرگ ترین جشنواره های مذهبی به همراه اولین فرقه ها و بسیاری دیگر از رویداد های سرنوشت ساز آتن و یونان در طول تاریخ این کشور و شهر همه و همه با این منطقه مقدس در ارتباط هستند.  بناهای موجود در آکروپولیس تماما با محیط پیرامونی و طبیعی خود مطابقت کامل دارند. این شاهکارهای منحصر به فرد و یگانه از معمارهای دوره باستانی آتن هستند که با سفارش و سبک های مختلف مربوط به هنر کلاسیک  ترکیبی خلاقانه را تشکیل داده و  موجب تاثیری شگرفت در هنر و فرهنگ قرن ها تاریخ در این شهر شده اند.

آکروپولیس مربوط به قرن پنجم قبل از میلاد است و دقیق ترین بازتاب از شکوه، قدرت ، تمدن و ثروت شهر آتن در بزرگ ترین دوران این شهر و در راس و قله شکوه در دوران طلایی پریکل است.

سفال ها و ظروف فالی مربوط به دوره نو سنگی یافت شده در آکروپلیس ( مربوط به سال های 3000 . 3500 . 4000 قبل از میلاد مسیح ) و مربوط به حدود دوره ارششتون، از دروه اولیه و میانه برزن ، نشان می دهد که در این تپه از زمان های بسیار دور سالکنین اولیه زندگی می کرده اند. در قرن سیزدهم قبل از میلاد یک دیورا بسیار مستحکم در اطراف این تپه کشیده شده است  که این منطقه را به ارگ پادشاهی میکائین تبدیل کرده بوده است. این استحکام اولیه تا حدود  زیادی در سایر بناهای بعدی ساخته شده در این منطقه نیز حفظ شده است و به راحتی می توان تاریخ آن را با دقت و نکته بینی مورد بررسی قرار داد.

پس از اینکه فرقه آتنا پولیاس در قرن هشتم قبل از میلاد در ضلع شمال شرقی تپه استقرار یافته و ساکن شدند، آکروپولیس به یک منطقه مقدس تبدیل شد. این پناهگاه در اواسط قرن ششم  قبل از میلاد با روی کار آمدن و تسلط پیسیستراتوس شکوفا شد و این در زمانی بود که پاناتینیا، به عنوان بزرگ ترین جشنواره مذهبی در شهر در این منطقه کلید خورد و رونمایی شد. به دنبال این موضوع اولین بناهای یادبود در آکروپولیس پایه گذاری شدند  که از بین آنها می توان به معبدی که به اصطلاح به عنوان معبد قدیمی خواهنده می شود و هکتات کامپدوس و سلف پارتنون که هر دو به اتنا اختصاص داده شده اند، اشاره کرد. بنای اولیه و یا حرم آرتمیس برائرونیا و اولین سازه های بنای یادبود نیز در همین دوره پایه گذاری شد.

تعداد بسیار زیادی از آثار گران قدر پیشکشی نیز مانند سنگ مرمر کورایی و یا سوارکار مرد و یا بسیاری از مجسمه های برنز یا مایل به زرد و غیره نیز در این ایام توسط دیگران به این مکان اهدا شد. در این بین چندین کتیبه ارزشمند خرس وجود دارد که نشان دهنده اهمیت بسیار زیاد فرقه آتنا در این دوره در بین مردم بوده است.

پس از اینکه آتنیان در ماراتن موفق شدند پارسی ها ( ایرانی ها) را در 490 قبل از میلاد شکست دهند، شروع به ساختن معبد بسیار بزرگی که به اصطلاح پیش پارتنون خوانده می شد کردند. کار ساخت این معبد هنوز تمام نشده بود که ایرانی ها در سال 480 قبل از میلاد به آتیکا حمله کردند، آکروپولس را غارت کردند و بناهای آن را به اتش کشیدند. آتنی ها مجسمه های ماندگار و بسیار از پیشکش هایی که به این معبد شده بود را در درون حفره هایی طبیعی در سنگ مقدس دفن کردند، سپس تراس هایی مصنوعی را تشکیل دادند و آکروپولیس را با دو دیوار جدید، دیوار تیمستوکلس در ضلع شمالی و دیوار کیمون در ضلع جنوبی دوباره بازسازی کردند. در زمان بازسازی معبد چندین عنصر معماری ویران شده مربوط به جنگ ایرانی ها و آتنی ها در دیوار شمالی این معبد جانمایی شدند که امروزه نیز قابل مشاهده هستند.

در اواسط قرن پنجم قبل از میلاد، زمانی که آکروپولیس به مرکزی اتحاد آتنیان تبدیل شده بود و آتن به عنوان بزرگ ترین مرکز فرهنگی  در زمان خود تبدیل شده بود، پریکل ها، یک پروژه ساختمانی بلند پروازانه را شروع به ساخت کردند که ساخت و ساز این پروژه دو تمامی نیمه دوم قرن پنجم قبل از میلاد به طول انجامید. در ساخت این پروژه هم آتنی ها و هم بسیاری از خارجی های دیگر مشارکت داشتند و دسمتزد ساخت این بنا روزانه یک درهم به آنها پرداخت می شد. مهم ترین ساختمان هایی که امروزه در آکروپولیس دیده می شوند یعنی پارتنون، پروپیلایا، ارکتیون و معبد آتنا نیاک در این دوره و با نظارت بزرگ ترین معماران زمان ، مجسمه سازها و هنرمندان این دوره ساخته و بنا شدند.

در معابد ضلع شمالی آکروپولیس عمدتا فرقه های آتنی و خدایان المپیا حضور داشتند و در معابد قسمت جنوبی آکروپولیس عمدتا خصوصیات و فرقه های آتنا حضور داشتند. از جمله معروف ترین این فرقه ها می توان به پولیاس ( حامی شهر )، پارتنوس، پالاس، پروماچوس ( الهه جنگ ) ارگان ( الهه کارگران) و نایک ( الهه پیروزی ) را می توان نام برد.

پس از پایان جنگ پلوپونیشن در سال 404 قبل از میلاد و تا قرن اول قبل از میلاد هیچ بنا و ساختمان مهم دیگری در آکروپولیس ساخته نشد. پس از آن در 27 سال قبل از میلاد یک معبد کوچک که به آگوستوس و روم اختصاص داده شده است در شرق پاتنون ساخته شد. در زمان امپراتوری روم، هر چند بسیاری از سازه ها و آثار مهم یونان آسیب های زیادی از هجوم و حملات مختلف دیدند اما آکروپولیس صلابت و اعتبار خود را به صورت کامل حفظ کرد و همچنان مورد توجه مومنان قرار گرفت و پیشکش های زیادی دریافت می کرد.

پس از حمله هرولین به یونان در قرن سوم میلادی، یک دیورا مستحکم دفاعی دیگر در این مکان ایجاد شد که دو دروازه ورودی برای ضلع غربی آن در نظر گرفته شده بود. یکی از این دو دروازه به نام بولی گیت (Beulé Gate) نام گذاری شده است که  یک باستان شناس فرانسوی قرن نوزدهمی است که بر روی این دروازه تحقیقات زیادی انجام داده بود و همچنان هم این دروازه حفظ شده است.

در قرن های بعدی مشکلاتی مانند مداخلات انسان و رویداد های طبیعی رنج های زیادی را به بنای آکروپولیس وارد کرد. بعد از فراگیر شدن مسیحیت و استقرار این دین در یونان و به ویژه در قرن ششم میلادی  تمامی معابد این بنا به کلیسا تبدیل شدند. پارتنون به پارتنوس ماریا ( مریم مقدس یا باکره ) تبدیل شد و بعد ها به نام باکره آتن یا پاناگیا آتینیوتیسا نامگذاری شد و در نهایت در قرن یازدهم نیز به کلیسای جامع این شهر تبدیل شد.  ارکتیون به سوتریاس ( یا نجات دهنده) یا پاناگیا تغییر نام داد، معبد آتنا نایک نیز به یک کلیسا تبدیل شد و پروپیلایا تبدیل به اقامتگاه اسقف ها شد.

این اتفاقات و تغییرات آکروپولیس را به قلعه شهر در زمان قرون وسطی تبدیل کرد.  در زمان اشغالگری فرانکی در بین سال های 1204 تا 1456، آکروپولیس تبدیل به اقامتگاه حاکم فرانکی شد و در دوره عثمانی یعنی در بین سال های 1456 تا 1833 نیز این مکان به مقر مرکز فرماندهی  ترک ها تبدیل شد.  ونیزی ها با فرماندهی  امر اف. موروزینی در سال 1687 موفق به محاصره آکروپولیس شدند و در 26 سپتامبر همان سال ، پارتنون را که بعدها به محل فروس مهمات آنها تبدیل شد بمباران و ویران کردند. لرد الگین  با غارتگری وسیعی که از دکوراسیون و مجموعه مجسمه های پارتنون بعد ها و معبد آتنا نایک و اریکتون انجام داد خسارت بسیار جدی تری را به آکروپولیس وارد کرد. آکروپولیس در سال 1822 و در طول جنگ استقلال یونان، به یونانی ها باز گردانده شد و ادیسه آندروتسوس به عنوان اولین یونانی فرمانده این بنا انتخاب شد.

بعد از استقلال و آزاد شدن یونان، دولت تازه تاسیس یونان، آثار تاریخی آکروپولیس را تحت مراقبت و نگهداری خود قرار داد. تحقیقات محدود در سال 1835 و 1837 انجام گرفت و در بین سال های 1885 تا1890 کاوش های منظمی تحت هدایت کاووادیاس در این بنا صورت گرفت. در اوایل قرن بیستم  ان. بالانوس اولین پروژه را در راستای احیای آکروپولیس در وسعت زیاد اجرایی کرد. کمیته حفاظت از بناهای تاریخی آکروپولیس  در سال 1975 به هدف برنامه ریزی و انجام مراقبت ها و مرمت های لازم در مقیاس بزرگ برای آکروپولیس شکل گرفت. این پروژه  توسط سازمان مرمت بناهای تاریخی آکروپولیس و با همکاری سازمان افوریت حفظ آثار باستانی و کلاسیک در یونان در حال انجام است.

توصیف آکروپولیس

سایت مستحکم و استوار طبیعی آکروپولیس در حال حاضر تنها از غرب قابل دسترسی است. هر دو قلعه مکینا و پناهگاه باستانی نیز از همین راه دسترسی داشته اند و درست مانند همین بنای امروزی مدرن بازسازی شده آکروپولیس.  این تپه برای نخستین بار در دوره مایکلن ساخته و مستحکم شده است و آثار دیوار اولیه در این مکان ساخته شده است هنور هم به خصوص در سمت جنوب شرقی پروپیلایا به خوبی قابل مشاهده است. دیوارهای قابل مشاهده تا به امروز پس از جنگ هایی که با ایرانی ها در نیمه اول قرن پنجم قبل از میلاد انجام شد بنا شدند و هم اکنون نیز بازمانده این دیوار در زیر تیمستوکلس ( دیوار شمالی ) و کیمون ( دیوار جنوبی ) همچنان دیده می شوند. در زمان های بعد یعنی زمانی که آکروپولیس به یک دژ تبدیل شد ، تغییراتی زیادی در این دیوارها انجام شده است.

سنگ مقدس آکروپولیس که از طریق ضلع غربی و دروازه بولی قابل دسترسی است، یکی از دو دروازه ای است که پس از حمله هرولیان در قرن سوم میلادی ساخته شده است و از یکی از درب های کوچک زیر معبد آتنا نیز قابل دسترسی است . بعد از این دروازه بازدید کننده می تواند از پروپیلایا به ورودی بنای تاریخی پناهگاه اصلی که در دوره کلاسیبک توسط معمار ارزمند آن زمان ام نسکیلس ساخته شده است وارد شود و از نزدیک این بنا را مشاهده کند. معبد آتنا نایک در سال 420 قبل از میلاد ساخته شد که این کار نیز توسط کالیکراس انجام شده و به زیر زمین جنوب پروپیلایا نیز دسترسی دارد.

در نزدیکی معبد ، آرامگاه آفرودیت پاندوموس قرار دارد که در حال حاضر تنها بخشی از معرق کاری های آن حفظ شده است. رو به روی قسمت شمالی پروپیلایا یک ستون مستطیلی شکل بلند دیده می شود که به عنوان پایه آگریپاس شناخته می شود. دلیل این نام گذاری این است که این ساختمان زمانی توسط شهر به مارکوس آگریپاس داماد آکوستوس پیشکش شده بود.

از سمت پروپیلایا بازدید کننده می تواند از مسیری که پر است از شاهکارهای بسیار زیبای معماری یونان باستان که عمدتا در قرن پنجم و تحت هدایت پریکلس ساخته شده است وارد پناهگاه یا سالن اصلی شود.

پارتنون،مشخصه اصلی تمدن یونان باستان، در واقع قابل تامل ترین بنای ساخته شده در آکروپولیس است. این بنا به آتنا پارتنوس اختصاص داده شده است و زیر نظر پریکلس ساخته شد و در اصل جایگزین دو معبد قبلی که به الهه ها اختصاص داده شده بودند، شده است. بین پارتنون و پروپیلایا و در امتداد دیوار جنوبی، حکاکی هایی روی بدنه تخته سنگی وجود دارد که بازمانده دو ساختمان قرن پنجمی قبل از میلاد به نام های برائرنیون که حرم اختصاص داده شده به آرتمیس برائرنیون بوده و پالکوتک که زمانی محل نگهداری پیشکش های برنزی افراد مختلف بوده است، می باشد.

در قسمت شرقی پارتنون یک معبد مدور کوچک وجود دارد که مربوط به 27 سال قبل از میلاد است  و به آگوستوس و روم اختصاص داده شده است. در بالاترین نقطه و در شلع شرقی تپه آکروپولیس، آثاری حکاکی شده بر روی تخته سنگی  دیده می شود که از آثار برجسته حرم زئوس پولیوس برجای مانده است. در حال حاضر اما موزه فعلی این حرم به  قهرمان محلی پاندیون اختصاص داده شده و موزه اختصاصی مربوط به او است.

در ضلع شمالی تپه،  اریکتون واقع شده است.  معبد آیونیک آتنا و پوزیدون ارکتئوس با ایوان معروف و شناخته شده خود به نام کاریاتیدس نیز در این منطقه قرار دارد. در امتداد جنوب دیوار اریکتون پایه های معبد قدیمی دیده می شوند، معبد دورکی قرن ششم آتنا پلیاس، که در سال 480 قبل از میلاد  توسط ایرانی ها ویران شده بود و بعد ها بازسازی و تعمیر شد، نهایتا در سال 406 قبل از میلاد به آتش کشیده شد.

در قسمت شمال غربی اریکتون و در امتداد دیورا شمالی آکروپولیس، ساختمانی به نام آرهفوریون وجود دارد که یک ساختمان مربعی شکل است و در واقع محل زندگی آرهفوریو بوده است. اینها زنان جوانی بودند که برای جشنواره پاناتنیک الهه هایی را می بافتند و در مراسم آغازین شرکت می دادند.

سنگ مقدس آکروپولیس که به الهه آتنا اختصاص داده شده است، توسط فرقه های مختلفی در طول زمان دست به دست شده است.  تعدادی از غارهای موجود در دامنه های شمالی شیب دار تپه نیز به عنوان زیارتگاه مورد استفاده بوده اند. این تونل ها یا غارها، با غارها یا تونل های فرعی به هم متصل می شدند و به طول کیلومتر ها امتداد می بافتند و به می رسیدند تا به محل زیارتگاه های مختلف و فراوان در دیگر بناهای تپه دسترسی داشته باشند و در تمام طول این مسیر ها صخره هایی نیز دیده می شود که تقریبا همه شیب جنوبی را احاطه کرده اند.