سفر به یونان المپیا - Go To Greece

المپیا

سایت باستان شناسی المپیا

در غرب منطقه پلوپونز در دره زیبای رودخانه آلفیوز (Alpheios) مشهور ترین سایت باستانی یا پناهگاه باستانی یونان را می توانید مشاهده کنید. شهری منسوب به زئوس، خدای خدایان، پدر خدایان، در دامنه جنوب غربی کوه کرونیوس (Kronios) در محل تلاقی دو رودخانه مشهور الفیوز (Alpheios) و کلادیوز (Kladeos) ، در منطقه ای سر سبز و پر طراوت این شهر واقع شده است. هر چند المپیا در ساحل غربی منطقه پلوپونز واقع شده است اما با این وجود المپیا مرکز مذهبی و ورزشی یونان بوده است. شهرت اصلی شهر المپیا به بازی های المپیک باز می گردد ، بزرگ ترین جشنواره ملی و یک جشنواره معتبر جهانی  که هر چهار سال یک بار  و به منظور بزرگداشت زئوس برگزار می شد. خواستگاه این جشنواره به قرن ها قبل باز می گردد. اسطوره ها و افسانه های محلی در خصوص شهرت و محبوبیت پلوپز (Pelops) اولین حاکم منطقه داستان ها گفته اند. جایی که وجود رودخانه الفیوز باعث شده بود که این پناهگاه به منطقه ای بین غرب و شرق تبدیل شود تا  باعث شکاف بین روابط نزدیک این مناطق از بین برود.

بر اساس تعریف وب سایت میراث جهانی یونسکو، احتمالا هیچ مکان باستان شناسی در هیچ کجای دنیا در جهان امروز به اندازه المپیا منشا روابط نبوده است. استادیوم المپیا جایی که بازی های باستانی المپیک در آنها برگزار می شده است و معبد عظیم زئوس به عنوان بزرگ ترین معبر پلوپونز امروزه به مهمترین جاذبه های گردشگری این منطقه تبدیل شده اند.

سایت باستان شناسی المپیا شامل پناهگاه زئوس و بناهای بسیار مختلفی است که در اطراف آن قرار دارند. بناهایی مانند اماکن ورزشی که برای برگزاری بازی ها و جشن های مختلف المپیک در نظر گرفته شده بودند و در کنار آنها نیز می توان به ساختمان های اداری و سایر ساختمانی ها و بناهای مرتبط تاریخی دیگر اشاره کرد. آلتیس (Altis) محوطه مقدس و هسته اصلی پناهگاه المپیا است که با معابد ، بناهای فرقه ای و گنجینه های منحصر به فرد خود در مرکزیت سایت قرار گرفته است. این محوطه توسط محوطه پیربولوس (peribolos) و با دیوارهایی محصور شده است که مربوط به قرن چهارم قبل از میلاد بوده و دارای سه دروازه زیبا در ضلع غربی و دو دروازه زیبا در ضلع جنوبی است و در شرق نیز با اکو استوا (Echo Stoa) هم مرز است که به عنوان منطقه مقدس استادیوم شناخته می شود. این دیوارهای محوطه در زمان روم گسترش پیدا کردند و دو ورودی سنگی در قسمت غربی آنها نیز ایجاد شد.

معبد کلاسیک زئوس و معبد اولیه هرا بر آلتیس مشرف است. در شرق هرایون (Heraion) ، مترون (Metroon) واقع شده است که به مادر خدایان یعنی سایبل (Cybele) اختصاص داده شده است. در پشت ان و در پای کوه کرونیوس ردیقفی از گنجینه هایی قرار دارد که توسط شهرها و مستعمرات یونان به اینجا پیشکش شده است. در غرب نامفایون (Nymphaion) واقع شده است حوض یا چشمه ای که به هردوس آتیکوس (Herodes Atticus) نسبت داده شده است. در جنوب هریون بقایای خانه های مسکونی در تاریخ المپیا قرار دارد ، پلوپیون (Pelopion) یک بنای یادبود از تشییع جنازه قهرمان آن دوره پلوپز (Pelops) است. در داخل آلتیس ، پرایتانیون (Prytaneion)  نماد مقامات و فیلیپیون (Philippeion) ساختمان مدور زیبایی که توسط فیلیپ دوم ساخته شد و به پادشاه مقدونیه تقدیم شده است قرار دارد. در جنوب شرقی هریون محراب بزرگ و مقدس زئوس قرار دارد. یکی از مهم ترین بناهای تاریخی که کاملا از خاکستر ساخته شده است و به همین دلیل هر اکنون اثری از آن به جا نمانده است.  سایر فضاهای دیگر در داخلی آلتیس محراب ها و مجسمه های بی شماری را شامل می شود که از خدایان ، قهرمانان و برندگان المپیک ساخته شده است و توسط شهرهای مختلف یونان و یا افراد ثروتمندی مانند نایک از پائیونوس( Nike of Paionios) به این شهر اهدا شده است.

در خارج از منطقه مقدس آلتیس و در قسمت جنوب آن بولوتریون (Bouleutherion) و استوای جنوبی (South Stoa)، جنوبی ترین ساختمان پناهگاه و ورودی اصلی شهر از جنوب قرار دارد. در غرب آلتیس که توسط جاده ای از مجموعه کمی جدا شده است انواع ساختمان ها برای پرسنل و کارکنان پناهگاه ، ورزشکاران و بازدید کنندگان دیده می شود. ورزشگاه و پالاسترا، زمین های ورزشی، کارگاه های آموزشی فیدیاس و غیره که در اواخر دوران باستان به یک کلیسای مسیحی تبدیل شده اند و انواع حمام های یونانی با استخر ها خاص و حمام های گرم رومی به همراه اقامتگاه تئوکولیون (Theokoleion) یا کاهنان و محله های لئونیدانیون (Leonidaion) و خوابگاه های رومی و غیره در این منطقه واقع شده است.

در شرق آلتیس استادیومی قرار دارد که بازی های المپیک در آن برگزار می شده است. در جنوب استادیوم هیپودروم (hippodrome) قرار داشته که اکنون اثری از آن باقی نمانده است و به نظر می رسد  در مسیر تغییر جریان رودخانه آلفیوز از بین رفته باشد.  در جنوب هیپودروم گروهی از عمارت ها و حمام ها قرار دارند که از جمله معروف ترین انها می توان به خانه معروف نرو (House of Nero,) اشاره کرد که توسط امپراطور برای اقامت ورزشکارانی که برای حضور در المپیا و شرکت در بازی های المپیک به این منطقه می آمدند ساخته شده بود.