سفر به یونان جزایر یونان - Go To Greece

جزایر یونان

جزایر یونان

مجمع الجزایر یونان

جزایر یونان از ویژگی های اصلی موفولوژی کشور یونان و بخش جدایی ناپذیر از فرهنگ و سنت یونان هستند. سرزمین مستقل یونان شامل 6000 جزیره و جزایر پراکنده در دریای اژه و یونی است که از این تعداد تنها 227 جزیره قابل سکونت هستند. این یک پدیده واقعا بی نظیر برای قاره اروپا است.

مجمع الجزایر یونان 7500 کیلومتر از خاک کشور یونان را شامل می شود و 16000 کیلومتر خط ساحلی برای یونان به همراه داشته است که مناظری بسیار متنوع را در اختیار گردشگران قرار می دهد. سواحل با مسافت های طولانی در بسیاری از کیلومترها خط ساحلی یونان، داشتن انواع خلیج ها پوشیده و غارها، انواع سواحل شنی با تپه های ماسه ای، سواحل سنگریزه ای ، غارهای ساحلی با صخره های شیب دار و رنگ های تیره ، قرار گرفتن ماسه های معمولی بر روی خاک های آتش فشانی تیره و تالاب های ساحلی و غیره از جذابیت های این میزان خط ساحلی و جزیره در یونان است.

نکته قابل توجه در خصوص سواحل یونان این است که بسیاری از این سواحل از جمله سواحل با پرچم آبی شناخته می شوند که تحت الگوی پرچم های آبی اروپا دسته بندی می شوند . به این ترتیب که نه تنها امکان شنا بلکه غواصی، ورزش های آبی، اسکوبا، اسنورکلینگ، قایقرانی، قایق سواری با قایق های بادبانی و اسکی روی آب و غیره  را برای علاقمندان فراهم می کند.

برخی از قدیمی ترین تمدن های اروپایی در جزایر یونان شکل گرفته و توسعه یافته اند. تمدن های سیکلادیک ها، مینوها و غیره از این دست هستند. بنابراین بسیاری از این جزایر دارای مکان های باستان شناسی بی نظیر، میراث معماری متمایز و عالی و سنت های بی نظیر و جذاب محلی هستند که قرن ها تمدن و سابقه را پشت خود دارند.

آب و هوای ایده آل، آب های امن و بی خظر و مسافت های نه چندان زیاد در بین بنادر و سواحل مختلف ، باعث شده که جزایر یونان در بین بازدید کنندگان یونانی و خارجی از محبوبیت زیادی برخوردار باشند.

بیشتر جزایر یونان در دریای اژه قرار گرفته اند و به هفت گروه ( از شمال به جنوب ) تقسیم می شوند:

  • جزایر شمال شرقی اژه:

آگیوس افستراتیسو ( Agios Efstratios)، تاسوس (Thasos)، ایکاریا (Ikaria)، لسبوس (Lesbos)، لیمنوس (Limnos)، اینوس (Inues)، ساموس (Samos)، اسموتراس (Samothrace)، چیوس (Chios)، پیسارا (Psara)

  • اسپوراد ها (Sporades )

 

آلونیسوس (Alonissos)، اسکیاتوس (Skiathos)، اسکوپلوس (Skopelos)، اسکایروس ( Skyros)

  • اوویا (Evia )

 

 

بخش اوویا  که جزیره اسکیروس (Skiros) را هم شامل می شود  در مجاورت بخش ویوتیا (Viotia) در شرق و در جنوب دریای اژه واقع شده است. از شمال و شمال غربی نیز به خلیج پگازیتیکو (Pagasitiko ) و مالیاکو (Maliako ) ارتباط پیدا می کند. در غرب و جنوب غربی با شمال و جنوب خلیج اویان (Evian ) مرتبط می شود.

  • جزایر آرگوساروینک (Argosaronic )

آنگستری ( Angistri) ، اژه (Aegena) ، متانا (Methana)، پوروس (Poros)، سالامینا (Salamina) ، اسپتس (Spetses)، هیدرا (Hydra).

– سیکلادها

گروهی ازجزایر معروف در یونان هستند که 56 جزیره را شامل می شوند و مهم ترین آنها عبارتند از:

آمورگوس (Amorgos)، آنافی (Anafi)، آندروس(Andros)، آنتیپاروس(Antiparos)، دلوس (Delos)، لوس (Ios)، کیا (Kea)، کیمولوس (Kimolos)، کایتونوس (Kythnos)، میلوس (Milos)، مایکونوس (Mykonos)، ناکوس (Naxos)، پاروس (Paros)، سانتورینی (Santorini)، سریفوس (Serifos)، سیکینوس (Sikinos)، سیفنوس (Sifnos)، سیروس (Siros)، تینوس (Tinos)، فولگاندروس (Folegandros) و برخی از جزایر کوچک تر که شامل دونووسا (Donousa)، ایراکلیا (Irakleia)، کوفونیسیا (Koufonisia)، شینوسا (Schinousa).

  • دودکان

آستیپالایا (Astypalaia)، کالیمنوس (Kalymnos)، کارپاتوس (Karpathos)، کاسوس (Kasos)، کاستلوریزو (Kastellorizo)، کوس (Kos)، لیپسی (Lipsi)، لروس (Leros)، نیسیروس (Nisyros)، پاتموس (Patmos)، رودس (Rhodes)، سیمی (Symi)، تیلوس (Tilos)، چالکی (Chalki).

  • کرت

جزیره کرت خود به چهار منطقه تقسیم می شود. از غرب به شرق چانیا (Chania)، ریتیمونو (Rethymno)، هراکلین (Heraklion) و لاسیتی (Lasithi).

دریای یونی تنها یک مجموعه جزیره ای دارد:

جزایر یونی

زاكینتوس ( Zakynthos)، ایتاكا (Ithaca)، كورفو (Corfu)، كفالونیا (Kefallonia)، لفكادا (Lefkada)، پاكسی (Paxi) و كیتیرا (Kythira) که روبه روی قسمت جنوبی پلوپونز واقع شده اند. این جزایر بزرگ ترین جزایر در دریای یونانی هستند و اپاتانیسا (Eptanissa) معروف را تشکیل می دهند ( به معنی هفت جزیره، اپتا به یونانی به معنی هفت است )

همچنین جزایر آنتی پاکسی (Antipaxi)، اریکوسا (Ereikoussa)، کالاموس (Kalamos)، کاستوس (Kastos)، ماتراکی (Mathraki)، مگانیسی (Meganissi)، اوتونی (Othoni)، اسکورپیوس (Skorpios)، استروفادس (Strofades) هم از جزایر کوچک در دریای یونی هستند.

جزایر گاودوس (Gavdos) که در جنوب کرت واقع شده اند ، الافونیسوس (Elafonissos) که در خلیج لاکونیا واقع شده و تریزونیس (Trizonis) که در خلیج کرنتین قرار گرفته است از جزایر منفرد یونان هستند که گروهی را تشکیل نمی دهند اما دارای زیبایی های طبیعی منحصر به فرد و بی نظیری هستند.