سفر به یونان جغرافیا یونان - Go To Greece

جغرافیا یونان

جغرافیا یونان

یونان در جنوب شرقی اروپا، در قسمت انتهایی جنوب شبه جزیره بالکان ( شبه جزیره هایموس ) واقع شده است. این کشور در یکی از بهترین مناطق جغرافیایی یعنی محل ملاقات سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا قرار گرفته است.  کشور یوان از شمال با بلغارستان و جمهوری مقدونیه شمالی همسایه است و در شمال غرب این کشور، کشور آلبانی و شمال شرقی آن ترکیه واقع شده است و مرزهای زمینی این کشور را شامل می شوند. در قسمت غربی کشور یونان هم دریای یونی در جریان است و دریای مدیترانه در جنوب و دریای اژه نیز در شرق مرزهای آبی یونان را شامل می شوند.

مساحت یونان 131.957 کیلومتر مربع است و به صورت کلی از سه منطقه اصلی جغرافیایی تشکیل شده است:

سرزمین اصلی یونان یا شبه جزیره  که از ناحیه مرکزی یونان در جنوب تا منطقه تراس در شمال گسترش یافته است. بزرگترین ویژگی جغرافیایی یونان، شبه جزیره پلوپونز (Peloponnese) است که توسط کانال کورینس ایستاموس (Corinth Isthmus ) از سرزمین اصلی یونان جدا شده است. این شبه جزیره  شامل حدود 6 هزار جزیره و شبه جزیره است که در دریای یونی و اژه پراکنده شده اند و اغلب این جزایر به صورت خوشه ای گروه بندی و یا طبقه بندی شده اند و مجمع الجزایر منحصر به فرد و فوق العاده زیبای یونان را تشکیل داده اند. در این میان جزایر کرت، رودس، کورفو، دودکان و سیکلاد از معروف ترین و شناخته شده ترین و در عین حال محبوب ترین جزایر و یا خوشه های جزیره ای در یونان محسوب می شوند.

هشتاد درصد از کشور یونان را کوه ها و تپه ها تشکیل داده اند و به همین دلیل می توان یونان را یکی از کوهستانی ترین کشورهای اروپا دانست. علاوه بر این، کشور یونان دارای 16 هزار کیلومتر خط ساحلی است که 7500 کیلومتر آن  در اطراف هزاران جزیره تاز مجمع الجزایر کشور یونان قرار گرفته اند، پدیده ای واقعا بی نظیر و منحصر به فرد در قاره اروپا.