سفر به یونان سایت تاریخی آسکلپیوس یونان - Go To Greece

سایت تاریخی آسکلپیوس یونان

سایت تاریخی آسکلپیوس یونان

سفری به سرزمین آسکلپیوس در اپیدروس یونان

اپیدروس یکی از مهم ترین یافته های باستان شناسی در یونان است که جلال و شکوه یونان باستان را با ارائه نمایی زیبا به رخ می کشد. شهر باستانی این منطقه آرگولیان لند یا سرزمین آرگولیان است که به خلیج سارونیک مشرف ایستاده است. ارتفاعات کوه های آرچنائو، کوریفائو و تیتیو  در این منطقه باعث به وجود آمدن یک محیط طبیعی بسیار عالی شده که تمامی شهر را در بر گرفته است  و در ضمن در برابر باد از شهر محافظت می کند و آب و هوایی فوق العاده را برای شهر فراهم کرده است.

آب های شفاف جاری، مناظر طبیعی زیبا و شرایط آب و هوایی عالی و مفید از این منظقه  مکانی را به وجود آورده که به اعتقاد یونانیان باستان یک محیط شفا بخش برای انسان با قدرت خدایان بوده است.

آسکلپیوس در منطقه اپیدروس در واقع شهرت اصلی خود را در رساسر جهان به دلیل همین خااصیت شفابخشی و درمانی منحصر به فرد خود به دست آورده است. البته در ضمن در این منطقه بزرگ ترین مکان سحر آمیز و جادویی در دوران باستان بوده است و مرکز بزرگ آموزشی درمان نیز در این منطقه بوده است.

گفته می شود که بیش از 200 مرکز درمانی تحت مجوز آسکلپیون در رساسر منطقه مدیترانه شرقی نیز وجود داشته است و به فعالیت می پرداخته اند. امروزه بناهای تاریخی بر جا مانده از آسکلپیون به عنوان شاهکارهای هنری یونان باستان شناخته می شود و اثبات کننده طب پزشکی در دوران باستان در یونان بوده است. آنها در واقع بیان گر اعتقاد مردم یونان در آن زمان بودند که شفا بخشی و التیام از بیماری تنها به خدا وابسته می دانستند تا اینکه به دانش تجمعی و یا تجربه بالای درمانگری و اطلاعات درمانی آن را وابسته بدانند . و بر همین اساس نیز خدمات درمانی را انجام می دادند.

تغییراتی که در طول زمان در آسکلپیون افتاد

پرستشگاه آسکلپیوس، پس آپولو و کورونیس، نوه پادشاه ملوس اپیدروس، به زمان قرن ششم قبل از میلاد باز می گردد. آسکلپیوس پرستشگاهی به عنوان محافظ سلامت انسان و خوشبختی او و خدایی بسیار رایج و تاثیر گذار با تعداد زیاد و روز افزون از ستایشگران و پرستش کنندگان بود. سایت یا پناهگاه  کینورت به سرعت مورد توجه بسیاری از بازدیدکنندگان قرار گرفت و این باعث شد تا به سرعت یک پناهگاه جدید در آن دشت و تقریبا در یک کیلومتری شمال غربی تپه کینورت در محلی که به روایت اسطوه ها آسکلپیوس تدر آن متولد شده بود، ساخته شود.  با ساخت این پناهگاه یا سایت جدید، این دو پناهگاه یکی به آپولو مالاتاس و دیگری به آسکلپیوس اختصاص داده شدو با همین نام یعنی پرستشگاه آپولو مالاتاس و آسکلپیوس نیز نام گذاری و شناخته شد.

در قرن چهام و سوم قبل از میلاد، بناهای زیادی به این دو مجموعه در سمت کوهستان و دشت ساخته شد. معبد ملاسیک، محراب آپولو، استوای بزرگ، سکونتگاه کاهنان و تمنوس از مسوس، معبد آسکلپیوس، آباتون ، تولوس، مجموعه تئاتر، استادیوم، تالار مهمانی و خوابگاه  از جمله این مجموعه ها بودند که به مرور در این منطقه ساخته و به مجموعه اضافه شدند.

آسکلپیون دوباره در  دوره امپریال و به ویژه در نیمه دوم قرن میلادی شکوه خود را به دست آورد و این درست زمانی بود که کنسولگری روم به نام آنتونین بودجه نوسازی ساختمان های قدیمی در این منطقه را به همراه سازه های جدید فراهم و تامین کرد. در این دوره پوزانیاس از این پناهگاه و بناهای تاریخی اطراف آن به تفصیل بازدید و اقدام به تحسین و توصیف آن کرده است.

کاوش ها ی صورت گرفته در سال 1881 تحت هدایت باستان شناسی به نام پاناگیوتیس کاووادیس (Panagiotis Kavvadias) در این مجموعه کلید خورد. وی تمامی دوران زندگی خود را برای شناسایی اپیدروس اختصاص داد. پناهگاه آسکلپیوس در اپیدروس در سال 1988 به لیست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.

اپیدروس آسکلپیون- مرکز مراقبت های بهداشتی جامع

شواهد باستانی اثبات کننده این موضوع برای ما است که آسکلپیون یا آسکلپیا خدمات را در دوران باستان ارائه می داده است که امروزه ما آن را مرکز مراقبت های بهداشتی جامع می نامیم. روش های درمانی و معالجه در این مرکز توسط پزشکان عرفانی و با روش های بسیار پیچیده انجام می شده است. قرن ها مشاهدده طبیعیت، بدن انسان ووابستگی متقابل به هم در آنها  به همراه هماهنگی های ذهنی و سلامت جسمی باعث به وجود آمدن روش های درمانی پیچیده و خاصی در این دوران و این مرکز شده بود که برای بهبود بیماری ها به کار گرفته می شد و بسیار هم اتفاقا موثر بوده است.

جالب تر اینکه در سایت پر جلال و جبروت آسکلپیون حتی وجود یک مرکز درمانی بسیار قدیمی تر نیز تایید شده است که به گفته مورخین به الهه ای برای باروری زنان اختصاص داشته است. بعدا آپولو در همان معبد مشغول به عبادت شده و به عنوان خدای شفا شناخته شده است تا اینکه آسکلپیوس که تصور می شد در اپیدروس متولد شده استف مسئولیت الهی مراقبت های پزشکی را بر عهده می گیرد.

با گذشت سال هاتجربه زیاد کاهنان، به همراه محیط بسیار عالی طبیعی به واسطه آب و هوای عالی و غیر قابل مقایسه با دیگر مکان هاو وجود محیط طبیعی سرزمین عالی ارگولیس، شرایطی را فراهم کرده که این ترکیب به موفقیت های زیادی در پرشکی منجر شده است. این امر باعث شده تا بازدیدکنندگان زیادی نه تنها در داخل یونان بلکه از سراسر جهاان برای درمان و معالجه به این منطقه سفر کنند.

منطقه ای برای درمان بیماری های روحی، جسمی و روانی

هر فعالیتی که در منطقه اپیدروس انجام می شده است باعث ایجاد هماهنگی هایی بسیار عالی بین ذهن، روان و جسم می شده است. تئاتر اپیدروس، این سازه شگفت انگیز با معماری و نمای عالی و آکوستیک فوق العاده و هماهنگ خود، مکانی بوده است که بازدید کنندگان و مراجعه کنندگان می توانستند با مشاهده ننمایش ها و تئاتر های مختلف مشکلات روزمره کوچک و بزرگ خود را فراموش کنند و چندی از دنیا دور باشند. موسیقی، تئاتر، خواندن متون و آواز های فلسفی و غیره نیز روح و روان را تسکین می داده و فرد را برای رسیدن به بهبودی نهایی آماده می کرده است.

بیمار بعد از پاکسازی های لازم و با رسیدن به وضعیت مطلوی روحی، روانی و جسمی به منطقه اصلی درمانی یعنی در آباتون منتقل می شده است. آباتون یک سازه مرموز گنبدی شکل است، با راهروهایی عرفانی و عجیب و پیچ و خم های حلقوی بهت انگیز. معماری آسکلپوین امروزه هنوز هم بسیار قابل تامل است. این ساختمان به صورت دایره ای ساخته شده بوده و از امنیت بسیار بالایی همانند آغوش مادرانه بهره می برد.  چیدمان درمانگاه به شکلی بوده است که برای تمرکز و آرامش بیمار و جلب قدرت و تاوان درونی بیمار بسیار به نظر فوق العاده می آید.

این مرحله مقدماتی و یا مرحله اصلی برای بهبودی بیمار بوده است که به آنکویمسیس شهرت داشته است. در این روش که یک روش غیر تهاجمی ملایم برای درمان بوده است فعالیت های بسیار موثری برای درمان فرد انجام می شده است. در این روش درمان فرد به خوابی عمیق هدایت می شده و در هنگام خواب با خدای رویایی خود که در پناهگاه خلوت وی حضور داشته ملاقات می کرده و ضمن ملاقات از او درمان شفا بخش از او می خواسته است. پیروان عرفانی آسکلپیوس تجربه رویایی را با مداخلات کاهنان به دست می آوردند تا بهترین نتیجه را برای درمان روحی و جسمی خود داشته باشند. در سال 1883، 70 کتیبه که بیانگر و شاهد اپیگرافی یا به اصطلاح آیماتا یا داروهای درمانی آن زمان بودند در این مکان یافت شد  که نشان می داد که ترکیب هیا ردمانی گفته شده در این کتیبه ها که در آن زمان برای درمان به کار گرفته می شده است  برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها بسیار موثر بوده است.

سایت یا پناهگاه آسکلپیوس در محیطی آرام و طبیعی و صلح آمیز که تحت تاثیر مکان ابتدایی و اسرار آمیز اولیه خود بوده است همچنان قرار دارد و افرادی که به این مکان می روند را دعوت می کنیم بتا نیروهای طبیعت و درون خود را به خوبی در این مکان کشف کنند.