سفر به یونان سایت های باستان شناسی در یونان - Go To Greece

سایت های باستان شناسی در یونان

سایت های باستان شناسی در یونان

یونان به معنای واقعی کلمه یک مکان فوق العاده گسترده باستان شناسی است. از آنجا که در کشور یونان مبدا زندگی و سکونت به دوران قبل از تاریخ باز می گردد، آثار تمدن بشری را می توان در همه جا و در هر گوشه و کناری در این کشور به خوبی مشاهده کرد. به عنوان مثال می توان در منطقه کاوالا ، بسیاری از بلوک های ساختمانی موجود در سواحل با استفاده از دیوارهای باستانی در پیکرده خودشان ساخته شده اند.

اماکن بزرگ باستانی در یونان هر ساله میزبان صدها هزار بازدید کننده هستند. مردم زیادی از سراسر جهان برای بازدید از این سایت ها که منشا تمدن غربی است وارد یونان می شوند  ت اقدرت و سرزندگی که در این سایت ها هنوز احساس می شود را از نزدیک لمس کرده و مشاهده کنند. مراقبت ها و نگهداری ویژه و مداومی از این سایت ها توسط موسسه خدمات باستان شناسی و خدمات پشتیبانی از این سایت ها می شودف به گونه ای که ضمن حفظ سلامت بنا ها و سازه ها، بازدید کنندگان به طیف گسترده ای از اطلاعات دسترسی داشته باشند و به صورت کامل از این تور گردشگری خود لذت ببرند.

مکان هایی فراتر از زمان

گاها برخی از اماکن باستانی در یونان که از جمله اماکن باستانی بزرگ در این کشور محسوب می شود، به نظر در جایی بیرون از زمان و فراتر از حد زمان قرار گرفته اند. آنها به عنوان مهد تمدن و بشریت شناخته می شوند و هیجان قدم زدن در مسیر های باستانی این بناها به حدی عجیب و خارق العاده است که قابل توصیف نیست.

یونان بیش از 100 مکان برجسته باستان شناسی را به جهان پیش کش کرده است. انواع تئاتر ها، ساختمان های اجتماعات عمومی، معابد عالی رتبه، بازارهای عمومی و غیره تاریخی بیش از 5000 سال را در این کشور به نمایش گذاشته اند.

یکی از زیباترین اماکن باستان شناسی در شهر آتن زیبا قرار دارد. آکروپلیس، که همچون سروی بلند قامت بر روی صخره سنگی به همین نام با صلابت ایستاده است، بنایی که از روشن ترین و شفاف ترین بناهای به جا مانده در تاریخ بشریت و مربوط به دوران عصر طلایی آتن است. در اطراف آکروپلیس اماکن دیگری همچون نیروهای متحد با آن از دوران باستان بر جای مانده است. آگورا و آریوپاگوس، تپه ها و شهرداری بازمانده از آتن باستان، کرامه ایکوس، کتابخانه هادریان، آگورای رومی، المپیونیون، دروازه هادریان، استادیوم کالیمارمارو که پر از مقبره فلاسفه بزرگ یونان ، سخنرانان، دانشمندان و هنرمندان یونان است و بسیاری از بناهای شناخته شده دیگر از این دست هستند. برج های باستانی یونان نیز به صورت برجسته و پشم نواز در قلب مدرن شهر آتن به خوبی دلبری می کنند.

شهر فیلیپوی باستانی در مقدونیه یونان نیز یکی دیگر از این مراکز فرهنگی عالی در یونان است. کاوش های باستان شناسی انواع مختلفی از بناهای تاریخی برجسته را در این شهر نمایان ساخته است. آکروپلیس فیلیپوی، تئاتر، آگورا، کلیساهای طیبای اوایل بیزانس، اکتاگون و پالائسترا در منطقه ای وسیع در زیر سایه شکوهمند کوه پانگیون جلوه گری می کنند.  در همین نزدیکی نیز استند زیبا و معروف ارتوپرتا ( سنگ قائم) قرار گرفته که به شکلی عجیب و دیدینی در بین دشت کرینیدس به راستی ایستاده است. گویی ساختاری ماقبل تاریخی دارد  و بعدها توسط شخصیت های لاتین مانند ویبیوس کوارتوس حکاکی شده است. در نزدیکی ارتوپرتا، یک شهرک ماقبل تاریخی به نام دیکیلی تاش قرار گرفته است که یکی از مهم ترین مناطق شبه جزیره بالکان تلقی می شود.

دلفی، در قلب کوه پارناسوس در یونان مرکزی یکی دیگر از موهبات باستانی یونان است که به عقیده مردم باستان در یونان مرکز زمین بوده است. در منطقه ای که اوراکل دلفی واقع شده است یکی از مهم ترین  ساخته های دوران باستان  نهفته شده است و در گذشته حرم مادر زمین به نام گایا در این منطقه بوده است. در این مکان گویی از قدت و عرفان رها می شوید و غرق در ابهت می شوید. مناظر دیدنی این منطقه با درختان کهنسال بسیار جالب توجه، منظره فرماندهی و سازه های با اهمیت و اسطوره ای اوراکل به بازدید کنندگان این تصور را می ده که حجاب های زمین بر طرف شده و در آغاز جهان ایستاده اند.

اپیداروس با در اختیار داشتن یک سالن تئاتر با شکوه و معبد مهمی به نام اسکلپیوس، مایکلین معروف و تیروس و بسیاری از مکان های باستانی دیگر مانند مسینی و مایستراس از جمله درخشان ترین گنجینه های باستان شناسی موجود بر روی زمین و منطقه پلوپونز  است.

در المپیا در منطقه پلوپونز  قلب بازی های المپیک می تپد. منطقه ای که هر چهار سال یک بار ، همانند دوران باستان ، اختلافات بین ملل مختلف جای خود را به رقابت های سالم و نجیب می داد. زیارتگاه بزرگ المپیا را می توان در خانه مجسمه کرایسلفانتین زئوس دانست که از آن به عنوان یکی از هفت عجایب بزرگ جهان یاد می شود . این منطقه حداقل از هزاره سوم قبل از میلاد مبدا سکونت بشر بوده است . این شهر در اصل یک شهر بسیار مهم معنوی ، مذهبی و پزشکی بوده و جایگاه بالایی داشته است.  از سال 900 قبل از میلاد هر ساله هزاران نفر برای بازدید از این منطقه عازم اینجا می شده اند. مجموعه ساختمان هایی که در این منطقه بعد از کاوش های فراوان توسط کاوشگران در معرض دید و نمایش قرار گرفته اند  بسیار خیره کننده هستند. ساختمان هایی مانند معبد دوریک زئوس، فیلیپین، استادیوم ژیمیناستیکی که تصویری از  یونان کلاسیک را با خود به همراه دارد و غیره از این دست ساختمان ها هستند.

جزیره بزرگ و باستانی کرت نیز انواع مختلفی از اماکن باستان شناسی را ارائه می کند. تمدن مینوآ یکی از برجسته ترین تمدن های باستانی در جهان در این جزیره سکونت داشته اند. ویژگی اصلی تمدن مینوآ را می توان داشتن زندگی شاد و صلح آمیز به دور از تمایل جنگ طلبی باید دانست. کاوش های مختلف در طول تاریخی در فایستوس، ناوسوس، پالایکاسترو در سایتیا و بسیاری از جاهای دیگر در جزیره کرت، بناها و ساختمان های تاریخی بزرگی را در معرض نمایش و دید عموم قرار داده است که بسیار شفاف و مقتدر هستند اما آنچه که از این یافته ها مشخص است این است که این آثار درخشان نمایش دهنده زندگی توام با صلح و آرامش، شادی و روزمرگی و به دور از ترس شکست در این منطقه بوده است.