سفر به یونان شهر قرون وسطایی رودس - Go To Greece

شهر قرون وسطایی رودس

شهر قرون وسطایی رودس

شهری با شوالیه هایی به عنوان راهنما برای گردشگران

در قلب رودس ، که یک شهر قرون وسطایی خیره کننده است، نسیمی خیره کننده و اسرارآمیز در خیابان ها می وزد که در طی قرن های متمادی همواره بخشی از زندگی مردم این شهر بوده است. نظم معروف شوالیه های مقدس سنت جان اورشلیم، آداب و تشریفات مهمان نوازی، یک برند غیر قابل  توصیف از خود بر روی این شهر باقی گذاشته است. اگر کسی در اطراف این شهر همیشه در حال جنب و جوش قدم بزند گویی در دل تاریخ قدم گذاشته و گویی در حال شندین صدای تازیانه به اسب ها و صدای زمزمه تاریخ در این کوچه ها است.

این شهر هیچگاه تخلیه نشده و یا رها و متروک نشده است. در واقع رودس یکی از شهرهای بازمانده از دنیای قرون وسطی است که هنوز زنده است. با تمام زیبایی ها و شادابی و جنب و جوشی که در این شهر وجود دارد گویی هیچ آسیب و صدمه ای در تمامی این دوران ندیده و هنوز هم دست نخورده باقی مانده است.

در سال 1988 یونسکو معماری فوق العاده شوالیه ای رودس را به عنوان یکی از آثار مشهور و میراث جهانی به لیست خود اضافه کرد. گفتن حس کاوش و جستجوی غریبی که به گردشگران در زمان گردش در خیابان های رودس دست می دهد، کار دشواری است. خیابان های سنگ فرش شده و برج های گوتیک در این شهر، مسافران و گردشگران را به اسرار عمیق تری از این شهر می رساند و چالش های تازه تری را پیش روی آنها قرار می دهد.

رودس، یک مرکز ابدی

در سال 1309 پس از ماجراهای بسیار زیادی که اتفاق افتاد، دستور مبارزه با راهبان اورشلیم صادر شد و به دنبال آن شوالیه های افسانه ای سنت جان اورشلیم به فرماندهی اردر وارد رودس شدند.

ارتش اردر شهر بیزانس خود را تاسیس کرد که در اطراف شهر باستانی آکروپلیس ساخته شد. همانند یک خط مارپیچ در زمان و مکان، قلعه شهر باستانی به دور هسته مرکزی خود ساخته شد و توسعه یافت.  این شهر باستانی در شمال جزیره ، در سال 408 قبل از میلاد و با الگوی یک شهر کاملا هیپودامی شهرسازی شد. در قرن 7 میلادی به دنبال شرایط امنیتی که به وجود آمد بیزانس ها قسمتی از شهر را تقویت کردند. دیوار ها به وسعت 175000 متر مربع نیز توسعه پیدا کرد.

با ورود شوالیه های سنت جان، رودس به سرعت به عنوان مرکز پادشاهی این شوالیه ها تبدیل شد. این ارتش یک موقعیت تاثیر گذار در شرق مدیترانه و درست در زمان شکوه، ثروت و شهرت این منطقه به دست آورد. آنها  با تسلط به قلب مدیترانه موفق شدند در برابر حملات مکرر ترکیه مقاومت های خوبی انجام دهند. بندر تجاری و بزرگ شهر که  در حدود 800.000 متر مربع مساحت داشت در اختیار آنها قرار گرفت و تا دو قرن  تصرف آن برای دیگر قدرت ها غیر قابل باور و تصور شده بود. بعد از یک محاصره شش ماهه و به دنبال پیمانی که این ارتش با سلیمان قدرتمند در سال 1522 امضا کرد ، مقدمات خروج شوالیه ها خود را نشان داد . آنها از طریق دریا به مالت سفر کردند و یک گوهر بی نظیر و واقعی را از خود برای این منطقه به یادگار گذاشتند.

معماری از یک قدرت کم نظیر

در دوران قرون وسطی شهر رودس توسط یک دیوار داخلی به دو بخش تقسیم می شد. بخش شمالی که به چیتائو (Chateau) یا کاستلیوم (Castellum) یا کاستروم (Castrum) شهرت داشت و جایی بود که ساختمان های اداری، بیمارستان ها، کلیسای جامع و کلیساهای معمول شوالیه ها و اساتید و راهبان قرار داشت. خانه های عوام، بازار های خیابانی، کنیسه ها و کلیساهای محلات جنوبی در منطقه ای به اصطلاح به نام ویل (Ville) یا بورگوس (Burgus) یا بورگوم (Burgum) قرار داشت.

بناهای تاریخی شوالیه های رودس، بیانگر و نشان دهنده قدرت، شوکت و دانش اصناف بزرگ در قرون وسطی است. ساختمان های شوالیه ها به سبک معماری گوتیک و رنسانس ساخته می شدند و بعد ها با ویژگی های معماری بیزانس و تاثیرات بعدی از معماری عثمانی نیز تلفیق شدند و این تلفیق تاثیر کلی و فریبنده ای به همراه داشته است.

بسیاری از کلیساهای بزرگ در شهر در زمان قرون وسطی بسیار جذاب و خیره کننده درست می شدند. بعضی از آنها  بعد ها به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفتند. کلیساهای آگیا تریادا ( ترینیتی هولی ) (Agia Triada (Trinity Holy))، آگیوس آتاناسیوس (Agios Athanasios)،  آگیا آیکاترینی (Agia Aikaterini)، کلیسای پاناگیا تو کاسترو (Panagia tou Kastrou) و آیگا پاراسکوی (Agia Paraskevi) همگی از نمونه های عالی معماری های مقدس و عالی از کلیساهای آن زمان هستند.

کاخ استاد بزرگ شوالیه های اردر معروف به کاستلو یکی از بزرگ ترین بناهای تاریخی است که از قرون وسطی در کل یونان باقی مانده است. این ساختمان مرکز اداری و محل سکونت شوالیه های ینت جان رودس و محل حکومت و کرسی طبقه حاکم به شمار می رفته است. در دوره عثمانی به دنبال انفجار مهمات در این ساختمان، به شدت آسیب دید. در سال 1912 که رودس در اشغال روم بود این ساختمان بازسازی شد. امروزه این ساختمانبه عنوان موزه مجموعه های تاریخی مانند انواع نقاشی ها، مجسمه ها، سنگ تراشی ها،  جواهرات، کتاب ها و معرق کاری ها و غیره است. در این مکان همچنین برخی از مهم ترین یافته های باستان شناسی  مربوط به شرق مدیترانه  مانند غنائم جنگ های میتریداتیک، مجسمه لاوکون و مزاییک مدیوسنی دیده می شود.

بیمارستان شوالیه ها، یکی دیگر از شاهکار های منحصزر به فرد باقی مانده از دوره شوالیه ها در شهر رودس است. این ساختمان یا بیمارستان امروزه تبدیل به موزه باستان شناسی شهر رودس شده است و آثار باستانی گران قیمتی را در خود جای داده است که این آثار تاریخی مربوط به دوره های تاریخ طولانی این جزیره دوست داشتنی هم می شوند. موزه هنرهای مدرن یونان نیز در سه ساختمانی تاریخی در این شهر قرار دارد. گشت و گذار در اطراف نمایشگاه و آثار این موزه یک پانورامای خیره کننده از فرهنگ و تاریخ مردن یونان مدرن را نمایش و ارائه می دهد .