سفر به یونان موزه های یونان - Go To Greece

موزه های یونان

موزه های یونان

سرگردان در دل فتوحات انسانی!!

بدون تردید فرهنگ یونان یکی از نمادین ترین و غنی ترین فرهنگ ها در جهان است. تاریخ سکونت در خاک یونان به عمق تاریخ و حتی ماقبل تاریخ باز می گردد و به دنبال آن در طول قرن ها با ادامه یافته، با معجره فرهنگ و تمدن یونان کلاسیک همرا هشده ، شکوه و جلال دوره بیزانس را تجربه کرده و تا تاریخ مدرن امروز انواع تخیل ها و اندیشه ها را بر انگیخته و تجربه کرده است.

قطعا یونان نمایشگاهی متنوع و گسترده در طول تاریخ بوده و در طول قرن ها، تاثیرات زیادی در زندگی روزمره مردم خود و حتی دیگر کشور گذاشته است. هر کس که شانس بازدید از این جزیره دوست داشتنی و غنی را داشته باشد، مطمئنا به این موضوع اقرار خواهد کرد که هنوز هم شاهد ادامه توسعه فرهنگی در یونان است چرا که حتی وسایل روزمره و زندگی معمول یونانیان امروزی را می توان در بسیاری از موارد با آنچه در موزه ها و نمایشگاه های یونان برای بازدید تعبیه شده است یکسان دید.

تحقیقات باستان شناسی و جمع آوری داده های تاریخی در یونان هرگز متوقف نمی شود. گنجینه های دوره های دیگر مرتبا در یونان کاوش می شوند و در معرض دید همگان قرار می گیرند و هر بار با هر کشف جدید درک گسترده تری از تحولات تاریخی در یونان به دست می آید.  ثروت، اعتبار ، عمق و اهمیت فرهنگ ماندگار یونان را می توان در تعداد بی شماری از موزه های پراکنده شده در سراسر کشور یونان و در هر جزیره و شهری به خوبی مشاهده کرد. موزه های یونان در اصل حافظه های ماندگار یونان را نمایش می دهند و یادگارهای یونانیان در هر موزه به عمق یک تاریخ و به دورترین زمان ها باز می گردد.

  • موزه های باستان شناسی یونان؛ تحسین انسان های نخستین

در یونان بالغ بر  موزه باستان شناسی وجود دارد. این میزان موزه باستان شناسی قطعا نشانه ای از ثروت باستانی کشور یونان است. صرف نظر از موزه های بزرگ ملی در یونان مانند موزه آکروپلیس، موزه  باستان شناسی ملی در یونان و موزه باستان شناسی تسالونیکی، بازدید کنندگان و توریست ها این فرصت را دارند که تقریبا در هر گوشه ای از کشور یونان، از گنج های باستانی یونان با لذت در موزه های بزرگ و کوچک باستان شناسی دیگر بازدید کنند.  موزه های باستان شناسی یونان معمولا در نزدیکی یافته ها و حفاری های مختلف واقع شده اند و به این صورت ارتباط نزدیک تری بین یافته ها و مکان های باستان شناسی دیده شده و به این صورت این ارتباط حفظ شده است.

با گشت و گذار در موزه پالایوپولیس در ساموتراکی به راحتی می توان قدرت و تاریخ این مکان را احساس کرد و در مورد تمدن باشکوه کابیروی به خوبی آگاهی یافت و به دنبال آن با بازدید از موزه باستان شناسی این منطقه می توان با شگفتی به گنجینه های منحصر به فرد این منطقه پی برد.

به صورت مشابه می توانید در سانتورینی، با بازدید از موزه باستان شناسی و موزه های ما قبل تاریخی در این منطقه  به شناخت بهتر تمدن تران پی ببرید و در زمانی که گویی ثابت باقی مانده گشت و گذاری داشته باشید و تفحص کنید و شناخت خود را تکمیل کنید. در موزه های دیگر باستان شناسی در یونان نیز می توانید گنجینه های دلوس، دلفی، الفسیس، المپیا و همچنین در جزایر یونان تمدن هایی مانند آیجینا، سیکلادس، کرت و غیره را می توانید بشناسید. آنچه که مسلم است این است که در همه جای یونان می توانید با مشاهده این گنجینه های فرهنگی ارزشمند یونان، به طول اثر بخشی شاهد شهادت ها و میراث بر جای مانده از بشریت در طول قرون مختلف تاریخی در یونان باشید.

  • موزه های بیزانس یونان: دوره شکوه و سلطنت

امپراتوری بیزانس یکی از بزرگ ترین امپراتوری ها در طول تاریخ بشریت بوده است. وسعت امپراتوری بیزانس هم در مکان و هم در زمان بسیار چشمگیر و وسیع بوده است. امپراتوری که قاره ها، فرهنگ ها، جوامع و مردم مختلفی را به هم پیوند داده یود و بدون تردید دوره ای بود که شکوه و جلال غیر قابل توصیفی را برای یونان و مناطق دیگر در بر گرفته شده به همراه داشت و برای جهانیان دستاورد های فرهنگی بزرگی به همراه داشت.

 موزه و مجموعه نمایشگاهی مربوط به دوره بیزانس و پس از بیزانس در معرض دید بازدیدکنندگان  قرار گرفته است و از دوره بیزانس یک دوره عرفانی و غنی از تمدن های باقی مانده بر جای گذاشته و به نمایش گذاشته است.

رابطه بین دوره بیزانس و سنت مسیحی ارتدوکس شرقی آنچنان عمیق است دین را بدون بیزانس و یا بیزانس را بدون دین نمی توان تصور کرد.  این پیوند آثار هنری بسیار متنوع و معنوی را ایجاد کرده است که در خدا دوستان ایمان و دوستاران امپراتوری جلال و شکوه را ایجاد کرده است. وقتی شخصی ثروت موزه های دوره بیزانس را مشاهده می کند، راحت تر می تواند کلیساها و بناهای بیزانس را درک کند. آیکون های همراه شده با سبک نا متناهی  و متعالی ارتدوکس ، ظروف هنری و معنوی و مذهبی دوره بیزانس، معرق کاری های بی نظیر، سکه ها و عناصر سرامیکی، تماما در نمایشگاه ها و موزه های دوره بیزانس یونان، ذهن بازدید کننده ها و توریست ها را مجذوب خود خواهد کرد.  به ورود به موزه بیزانس و مسیحی در آتن،  دخمه آگیسو دیمیتریوس در تسالونیکی،  مجموعه بیزانس و پس از بیزانس چانیا، موزه بیزانس کرت و سایر موزه های دوره بیزانس به خوبی مبهوت آثار بی بدیل و واضخ این دوران خواهید شد.

  • موزه های تاریخی و هنر مردمی در یونان ؛ فرهنگ بی پایان

 

یونا دارای بیش از  موزه تاریخی و هنری مردمی است که در بر گیرنده حافظه و ارزش های فرهنگی یونان مدرن است. به غیر ازاین نمایشگاه های بزرگ و در خور، در بسیاری از روستاها و شهرهای محل زندگی مردم یونان انواع مجموعه ها و موزه های محلی و کوچک تری از هنر مردم و تاریخ منطقه ای مردم آن منطقه توسط فرهنگ دوستان و میهن دوستان یونان ایجاد شده است. موزه هنر های مردمی و مردم شناسی مقدونیه – ترامیه، موزه هنرهای مردمی یونان در یآتن، موزه هنرهای مردمی کوستاس فرونتوز (Kostas Frontzos) در اپیروس ، موزه تاریخی کرت و بسیاری دیگر از موزه ها و مجموعه هاای هنری بزرگ و کوچک دیگر را می توان از هنرهای مدرن و مردمی یونان در یونان مشاهده کرد که هر یک یاد آور خاطرات مبارزات قهرمانانه و شجاعانه  از مردم مناطق مختلف یونان است و به شکلی صحیح اقدام به به تصویر کشیدن زندگی روزمره دوره های مختلف زندگی مردم یونان در این مناطق را به منظور حفظ ارزش های آنها بر عهده دارند.

  • موزه های موضوعی؛ از مکان های خصوصی تا مکان های موقوف شده

موزه های موضوعی در یونان عمدتا بر اثر اشتیاق یک شخص یا یک گروه کوچکی از افراد برای یک فعالیت و یا موضوع خاص ایجاد شده و می شوند. به این ترتیب موزه های هنرهای تجسمی به منظور ارائه مجموعه ای از هنرهای خاص و خصوصی ایجاد می شوند، موزه های تئاتر و سایر موزه های موضوعی دیگر نیز سرشار از عشق و فداکاری یک کلکسیونر هستند که به همت او و با فداکاری او ایجاد شده اند.

یونان دارای 18 موزه هنرهای تجسمی در مراکز شهرها است که طیف گسترده ای از موضوعات مختلف مانند نقاشی تا انواع موضوعات بصری دیگر را پوشش داده اند. در همین رابطه 3 موزه پر زرق و برق و ارزشمند تئاتر، موزه مرکز تحقیقات تئاتر یونان، مجموعه های با ارزش گرد آوری شده در خانه ها، موزه مارکیا کوتوپولی و موزه تئاتر سایه اسپاتریو تسالونیکی از این دست هستند. موزه سینمای یونان و انواع گنجینه های و موزه ها شگفت انگیز خصوصی دیگر در زمینه ها موسیقی، عکاسی، تاریخ طبیعی، علم و فناوری و هنر و تاریخ دریانوردی را نیز باید به این مجموعه افزود.

ساعات کار موزه های یونان

بیشتر موزه های دولتی یونان در تمامی ایام هفته به غیر از دوشنبه ها باز هستند و فعالیت می کنند. آنها همچنین در تعطیلات عمومی نیز مانند اول ژانویه، جمعه خوب، یکشنبه عید پاک، اول ماه مه، روز های کریسمس و باکسینگ دی ( 25 و 26 دسامیر ) تعطیل هستند. با در نظر گرفتن سایر تعطیلات عمومی دیگر در یونان توصیه می شود اگر قصد بازدید از یونان را در ایام تعطیل دارید از قبل حتما با تماس با موزه مورد نظر نسبت به باز بودن و فعالیت موزه اطمینان پیدا کنید.

گرفتن عکس و فیلم در موزه ها

به صورت کلی گرفتن عکس و یا فیلم از اغلب موزه های یونان مجاز است به شرط اینکه از سه پایه و یا چراغ قوه و فلاش برای عکس برداری و فیلم برداری استفاده نشود. با این وجود ممکن است برای عکس و فیلم نیاز به پرداخت هزینه اضافی تر باشد که بهتر است برای اطمینان از این موضوع  و یا گرفتن مجوز مورد نیاز برای استفاده از دوربین و دوربین فیلم برداری با مسئولین موزه هماهنگ کنید.

در ضمن به یاد داشته باشید که می توانید با مراجعه به سایت وزارت فرهنگ یونان به آدرس odysseus.culture.gr نسبت به ادرس، ساعات کار و تعطیلات و یا لیست موزه های مختلف یونان اطلاعات کافی را به دست بیاورید.